• برای اطلاع از جدید ترین قیمت ها با شماره های فروشگاه : مهندس اسلوب :09149789353 – 09184525132 تماس بگیرید
 • خریدی آسان و مطمئن از بانه را با ما تجربه کنید، محصول خود را تضمین شده درب منزل تحویل بگیرید.
نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی و نگهداری از آن

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی و نگهداری از آن

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
خانه » وبلاگ » آموزشی » نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی و نگهداری از آن

اکثر ما اغلب در مورد نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی فکر نمی کنیم. اما اگر قرار است ظرف ها تمیز شوند چرا نباید خود ماشین ظرفشویی نیز تمیز شود؟ متاسفانه، باقی مانده های غذا و رسوبات در طول زمان در ماشین جمع می شوند و برخی از آن ها باعث کاهش عملکرد ماشین ظرفشویی می شوند. اگر زمان تمیز کردن ماشین ظرفشویی فرارسیده است، مرحله ۱ را در زیر مطالعه کنید.

 

بخش ۱

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 1. سینک را تا نیمه از آب پر کنید و دو فنجان سرکه به آن بیفزایید. قطعات ماشین ظرفشویی را بگذارید درون سینک خیس بخورند و خودتان مشغول تمیز کردن دیواره ها و پایین ماشین شوید. اگر سرکه ندارید، از مواد زیر استفاده کنید:

 

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 

 1. رک ها و نگهدارنده ها را جدا کنید. باید دو قفسۀ ماشین ظرفشویی را به همراه نگهدارندۀ ظروف و قطعات دیگری که به رک ها وصل نیستند را جدا کنید. اگر این قطعات کوچک هستند، آن ها را برای تمیزکاری درون ترکیب آب و سرکه درون سینک قرار دهید. اگر درون سینک جا نمی شوند، آن ها را با اسکاچ آغشته به محلول آب و سرکه بشویید.

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی-2

 

 1. رسوبات موجود درون حفره های مربوط به بازوهای گردان را تمیز کنید. بررسی کنید که تمامی حفره ها باز باشند تا آب به راحتی از درون آن ها جریان یابد. اگر درون این حفره ها کثیف باشند، باید آن ها را تمیز کنید تا ماشین ظرفشویی بتواند عملکرد مطلوبی داشته باشد. از انبرهای نوک تیز برای تمیزکاری سوراخ ها استفاده کنید؛ در غیر این صورت، می‌توانید برای این کار از خلال دندان یا چیزی شبیه به آن نیز استفاده کنید. اگر از شیء فلزی نوک تیز استفاده می کنید مراقب باشید روی قطعات خط نیندازید. باید با دقت و حوصله این کار را انجام دهید.

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی-04

 

 1. اطراف لبه های درب و درزبند را با پارچه تمیز کنید. این بخش ها در هنگام شستشوی ظروف درون ماشین شسته نمی‌شوند. از یک پارچه مرطوب و محلول سرکه (یا مقداری اسپری پاک کنندۀ رقیق) استفاده کنید. می توان از یک مسواک نرم یا برس نرم برای تمیزکاری زاویه ها و زیر درزگیر استفاده کرد.
 1. ۵. کپک یا سفیدک را با سفیدکننده پاک کنید. پاک کننده های اسیدی را به تنهایی به کار ببرید و هرگز سفیدکننده را به همراه پاک کننده های دیگر یا پودر شوینده ماشین ظرفشویی به کار نبرید. سفیدکننده یک ماده شیمیایی خیلی قوی هم برای شما و هم برای دستگاه است. پس، از آن به مقدار کم و فقط در صورت لزوم استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 

 1. زنگ زدگی ها را رفع کنید.اگر درون آب آهن یا زنگ زیادی وجود داشته باشد، شاید زنگ زدگی از کنترل شما خارج شود. در صورت امکان، منبع مشکل را پیدا کنید. اگر مشکل در زنگ زدگی لوله ها نباشد، سختی گیرهای آب می توانند مقدار محدودی از آهن درون آب را کم کنند اما آن ها اغلب با تبادل مواد معدنی (که زدودن آن ها از سطوح دشوار است) به جای نمک ها (که زدودن آن ها آسان است) عمل می کنند. فیلترهایی وجود دارند که آهن را از آب جدا می کنند. در صورتی که آب شما آهن زیادی دارد، می توانید از این فیلترها استفاده کنید.
 1. تمامی قطعات را دوباره درون دستگاه نصب کنید. پس از تمیزکاری شبکه، فیلتر و بازوها و تمامی قطعات دستگاه و خیساندن قطعات کوچک درون سینک، آن ها را دوباره سرجای خود نصب کنید. یا اینکه در صورتی که ماشین ظرفشویی شما واقعا در شرایط بدی است، به سراغ مرحله بعد بروید؛ می توانید قسمت پایین دستگاه را باز کرده و سخت دست به کار شوید.

بخش ۲

بازکردن قسمت پایین ماشین ظرفشویی

پایین ماشین ظرفشویی در اطراف لوله تخلیه را بررسی کنید. یک شبکه یا طوری در اطراف آن و زیر بازو قرار دارد. این جایی است که فاضلاب از آن تخلیه می شود. به دنبال رسوباتی بگردید که این قسمت را مسدود کرده اند. مواد جامد انباشته شده مانند خرده های کاغذ، تکه شکسته های ظروف، شن و غیره را پاک کنید. اگر فکر می کنید رسوبات رد شده و به پایین رفته اند، باید مقداری از قطعات را باز کنید تا به آن قسمت پایین دسترسی پیدا کنید.

 

بازکردن قسمت پایین ماشین ظرفشویی

 

 1. برای پاک کردن رسوبات انباشته، ماشین ظرفشویی را از برق بکشید. به دنبال دوشاخه برق در زیر سینک بگردید. مطمئن شوید که به جای ماشین ظرفشویی، ظرف تخلیه زباله را از برق نکشیده باشید. برای اطمینان، مسیر سیم را تا دستگاه دنبال کنید.

 

 1. به دقت پیچ های زیر دستگاه را باز کنید. دقت کنید آن ها را نیندازید. پوشش فیلتر بلند می شود و این قسمت باز می‌ماند.

 

 

 1. یک تکه پارچه یا چسب روی دریچه فیلتر قرار دهید. این کار باعث می شود که در هنگام تمیزکاری رسوبات وارد آن نشود. شما می خواهید که رسوبات را کاملا از ماشین ظرفشویی پاک کنید نه اینکه لوله ها را بیشتر از قبل پر از رسوب کنید.
 2. ابتدا با یک پارچه رسوبات جامد را پاک کنید و سپس در صورت نیاز، کف آن را بسابید تا تمیز شود. اگر خرده شیشه در این قسمت دیدید، در هنگام تمیزکاری مراقب باشید. استفاده از دستکش پلاستیکی فکر خوبی است.

 

 

 1. قطعات را سوار کرده و پیچ ها را ببندید و دستگاه را به برق وصل کنید. بستن قطعات با همان ترتیبی که آن ها را باز کرده اید خیلی آسان است. پیچ ها را خیلی سفت نکنید به خصوص اگر روی قطعات پلاستیکی نرم بسته می شوند.

 

 

بخش ۳

یادگیری نحوۀ نگهداری روتین

 1. از ماشین ظرفشویی خود مرتباً استفاده کنید. این کار باعث جلوگیری از رسوب موادغذایی درون دستگاه می شود و نیاز به تمیزکاری دستگاه کاهش می یابد. گاهی اوقات دستگاه را بدون ظروف روشن کنید – البته در یک چرخه کوتاه مدت و کم مصرف.
 2. قبل از روشن کردن دستگاه، شیر آب سینک را بازکنید تا مقداری آب گرم از آن جاری شود. اگر آب ورودی به دستگاه از اول گرم باشد، ظرف ها تمیزتر شسته می شوند. می توانید آب اضافی درون سینک را جمع کرده و از آن برای آب دادن به گیاهان یا برای کارهای دیگر استفاده کنید. آب را بازبگذارید تا آب سرد رد شده و آب گرم جاری شود.
 1. قبل از روشن کردن دستگاه، محفظۀ دفع زباله را روشن کنید. لوله تخلیه ماشین ظرفشویی و سینک مشترک است. بنابراین لوله تخلیه فاضلاب باید تمیز باشد. اگر ماشین ظرفشویی دچار مشکل است، شاید علت آن محفظۀ دفع زباله باشد.

 

 

 

 1. ماشین ظرفشویی را به صورت دوره ای با محلول سرکه به کار بیندازید. دو فنجان سرکه در کف ماشین ظرفشویی بریزید و آن را در حالت صرفه جویی انرژی روشن کنید. در وسط چرخه، دستگاه را خاموش کنید و بگذارید سرکه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در کف دستگاه بماند.

 

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 

 1. جلوی ماشین ظرفشویی را با یک اسپری پاک کننده ملایم اسپری کنید. سپس آن را با اسفنج یا پارچه نرم تمیز کنید. مراقب دکمه ها و درجه باشید. لبۀ بین پانل ها را نیز تمیز کنید. روی این لبه ها نیز آلودگی جمع می شود.

 

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 

 1. محفظۀ مایع آبکشی را ماهی یکبار پر کنید. مایع آبکشی مانع از ایجاد لک روی ظروف می شود. گردونۀ دایره ای روی درب ماشین را باز کنید و طبق دفترچه راهنمای دستگاه محفظه را پر کنید.

 

با ما در تماس باشید ...

شما می توانید از طریق تلفن از ساعت 9 صبح الی 9 شب با ما در تماس بوده و از قیمت روز محصولات ما با خبر شوید.

مهندس اسلوب : 09149789353 - 09184525132

شما می توانید به صورت تلفنی ، در اسرع وقت و بدون هزینه ی سفر به شهر بانه از فروشگاه ما خرید کنید و کالای خود را درب منزل تحویل بگیرید.

افزودن نظر

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.